Historia i nauczyciele Szko³y Podstawowej w Soninie

Historia szko³y (1886 - 1991)
Nauczyciele (1886 - 2007)


HISTORIA SZKO£Y

Pracujmy wspólnie z mi³o¶ci dla ludu,
Nie jak najemnik co z prac± siê wa¿y,
A po¶wiêcenie niech ¶wita na twarzy,
Jak dzieñ pogodny, to umniejszy trudu.

Nauczmy dziatki kochaæ ojców ziemiê,
Oszczêdzaæ mienie i szanowaæ braci,
A mo¿em jeszcze ujrzeæ nowe plemiê,
Które d³ug Bogu i Ojczy¼nie sp³aci.

Lecz gdy zas³ugi nie sp³ac± Ci dzieci,
Gdy ciê¿ka praca nie sprawi im ducha,
Wtedy my¶l smutku niech do Nieba leci,
Prosiæ o wsparcie – a Pan Ciê wys³ucha.

Da³by Bóg dobry by te szczêsne lata,
Pracy nad ludem p³ynê³y tak wieki,
A bêdzie zdrowsza i dostatnia chata,
I praca nasza to trud bêdzie lekki.
J. Turek
W Soninie dnia 3 pa¼dziernika 1889 roku.

Do roku 1866 nie by³o we wsi szko³y i nikt nie umia³ pisaæ ani czytaæ. I w³a¶nie w tym roku Gmina postawi³a drewniany budynek z jedn± izb± i sieni±. Zawieszono na nim szyld z napisem „Gromadzka cha³upa”. Budynek ten znajdowa³ siê na placu obok obecnej szko³y. Nie by³a to jednak szko³a, ale kancelaria gminna. Dopiero w 1877 roku pisarz gminny Bieniasz Marcin uczy³ tam dzieci, ale tylko przez zimowe miesi±ce. W roku 1884 gmina Sonina powo³a³a Wilczka Jana na nauczyciela tej szko³y. Uczy³ on do roku 1889. W roku 1889 rz±d nada³ do tutejszej szko³y nauczyciela pana Józefa Turka, który podzieli; dzieci na klasê I, II, III.
    Szko³a w Soninie powo³ana zosta³a orzeczeniem Wysokiej Krajowej Rady Szkolnej z dnia 30 listopada 1885 roku, Sonina by³a wówczas pod zaborem austriackim. By³a to szko³a etatowa prowadzona przez jednego nauczyciela Józefa Turka.
Szko³a zosta³a otwarta 1 lutego 1886 roku. Mie¶ci³a siê w jednym skromnym pomieszczeniu budynku kancelaryjnego Urzêdu Gminnego.
Budowa szko³y trwa³a jeden rok i budynek zosta³ oddany do u¿ytku i po¶wiêcony przez Ksiêdza Urama w czerwcu 1887 roku. Obok budynku szkolnego nauczyciel Józef Turek za³o¿y³ ogród owocowy i wykopa³ staw, a ca³o¶æ ogrodu zaprojektowa³ ogrodnik Alfreda hrabiego Potockiego – pan Maciaszek. Wa¿niejszymi uroczysto¶ciami w Szkole by³y coroczne „popisy dziatwy szkolnej” przed cesarsko-królewskim Inspektorem Okrêgowym.
    Dopiero w roku szkolnym 1889/1890 spisano ilo¶æ uczniów uczêszczaj±cych do poszczególnych klas: uczniów klasy I-59, I (2-gi rok nauki – 32), II-III – 29, III –IV – 16. Na naukê dope³niaj±c± zapisano 38 dzieci. Razem pobiera³o naukê 174 dzieci.
    Nauczyciel Józef Turek naucza³ dzieci w Soninie do 24 sierpnia 1891 roku. Nastêpnie Wysoka Krajowa Rada Szkolna mianowa³a go starszym nauczycielem 3-klasowej szko³y w Rymanowie. Obowi±zki przej±³ nauczyciel Karol Stary, który pracowa³ w Soninie 1 rok. Na jego miejsce przyby³, wy³oniony w drodze konkursu, nauczyciel W³adys³aw Józef Sanecki. Wed³ug obowi±zuj±cych wówczas przepisów na 1 nauczyciela mia³o przypadaæ nie wiêcej ni¿ 100 dzieci, a poniewa¿ do szko³y uczêszcza³o wiêcej dzieci, dlatego 1 pa¼dziernika 1894 roku na wniosek cesarsko-królewskiego Inspektora Ks. Mazanka Wysoka Ministerialna Krajowa Rada otworzy³a przy szkole drug± klasê, ale z braku odpowiednich pomieszczeñ mieszkalnych nadal nie przyjêto nowego nauczyciela. W roku szkolnym 1894/1895 zapisa³o siê na naukê 224 dzieci.
    Ka¿dy rok szkolny koñczy³ siê egzaminem zdawanym w czerwcu przez „dziatwê” przed Ksiêdzem, Lustratorem, Miejscow± Rada Szkoln± i Gminn± Rad± oraz Rodzicami. Dzieci podzielone by³y na 4 stopnie (grupy). Mimo, i¿ dzieci do szko³y zapisywano coraz wiêcej, dopiero od 12 stycznia zaczê³a pracê m³odsza nauczycielka Karolina Pelcówna z £añcuta.
    W styczniu 1898 roku du¿o osób – 88 w Soninie zachorowa³o na tyfus. Jak odnotowa³ w Kronice ówczesny Kierownik Szko³y W³adys³aw Józef Sanecki 22 stycznia 1898 roku by³o „okropne b³oto”.

Stara szko³a - 1917 r.
W centralnej czê¶ci zdjêcia budynek starej szko³y (w którym jeszcze w 1926 r. odbywa³y siê lekcje), po lewej stronie fragment murowanej nowej szko³y [1917 r.]

W lipcu 1900 rozpoczêto budowê nowej 3-klasowej szko³y na placu obok Ko¶ció³ka nale¿±cym do Andrzeja B³aszczaka. Za ten teren dano rodzinie B³aszczaków 820 s±¿ni bardzo dobrej gleby i dop³acono im 150 z³otych reñskich.
    Kierownik Szko³y W³adys³aw Józef Sanecki pozosta³ w Soninie do 1 kwietnia 1901 roku, a nastêpnie zosta³ przez Radê Szkoln± Krajow± mianowany na sta³ego nauczyciela 5-klasowej szko³y mêskiej w Brzesku. W naszej 4-klasowej wówczas szkole pozosta³y 2 nauczycielki: Antonina Sarkowska i Franciszka Kucharska. Do czterech klas uczêszcza³o wówczas 297 dzieci.

Budynek szko³y i ko¶ció³ w 1917 r.
Widok ko¶cio³a i szko³y [1917 r.]

Szko³a od strony wschodniej - 1917 r.
Widok szko³y od strony wschodniej [1917 r.]

    Dalsze zapisy w Kronice szkolnej datuj± siê od 1922 roku, a wiêc przez 21 lat nikt nie prowadzi³ Kroniki.
Od 1922 roku Kierownikiem Szko³y zosta³ Franciszek Piróg, ale obj±³ on posadê zarz±dcy ogrodów i pasiek u Alfreda hr. Potockiego.
Zastêpstwo Kierownika Szko³y powierzono najstarszej nauczycielce Helenie Szczerbickiej.
Od dnia 1 lipca 1925 r. posadê Kierownika Szko³y w Soninie obj±³ Jan Inglot, który równocze¶nie podj±³ starania aby rozbudowaæ szko³ê i przekszta³ciæ j± w 7-klasow±. Poniewa¿ w roku szkolnym 1925/1926 na naukê zapisa³o siê 218 dzieci, dlatego zajêcia odbywa³y siê w 3 salach budynku szkolnego i 1 sali w kó³ku rolniczym. Grono nauczycielskie liczy³o wówczas 5 osób.
W miesi±cu listopadzie i grudniu w ca³ej gminie panowa³a epidemia odry i absencja dzieci dochodzi³a do 80%.
Po raz pierwszy w historii szko³y urz±dzono „Jase³ka”, które odegrano 3 razy, a ca³y dochód przeznaczono na „Dom Ludowy” w Soninie. Wielka uroczysto¶æ patriotyczna odby³a siê 27 stycznia 1926 roku w 100 rocznicê ¶mierci Stanis³awa Staszica. Wziê³o w niej udzia³ oko³o 500 osób: nauczyciele, uczniowie, Rada Szkolna, Naczelnik Gminy, mieszkañcy Soniny.
Dnia 18 kwietnia 1926 r. urz±dzono w szkole pierwsz± wywiadówkê dla Rodziców.
Innym bardzo wa¿nym zwyczajem, wrêcz ¶wiêtem dla ca³ej wsi, by³o sadzenie drzew owocowych, które odbywa³o siê rokrocznie w miesi±cu kwietniu. Sadzono zwykle po oko³o 800 drzew wzd³u¿ drogi wiejskiej i w ogrodach. 10 rocznicê odzyskania Niepodleg³o¶ci obchodzono przez 2 dni 10 i 11 listopada 1928r. W drugim dniu ¶wiêta na uroczystym przedstawieniu obecny by³ sam Alfred hr. Potocki.
    Jan Inglot pracowa³ na stanowisku Kierownika Szko³y przez 4 lata i zosta³ awansowany na Inspektora Szkolnego w Czortkowie. Na jego miejsce przyjêto do szko³y Barbarê Wierzbick±, a obowi±zki Kierownika pe³ni³a ponownie Helena Szczerbicka.
Zanotowa³a ona w Kronice szkolnej, ¿e zim± 1929 roku mrozy dochodzi³y do –40 stopni, jednak nauki nie przerwano.
W roku szkolnym 1930/1931 przyjêto do szko³y nauczyciela Józefa Cebulaka.
Równie¿  w tym roku szkolnym odby³o siê „¦wiêto Pie¶ni”, na które m³odzie¿ szkolna uda³a siê do Wysokiej. Tam ¶piewano piosenki, grano w ró¿ne gry. ¦wiêto to by³o bardzo uroczyste i mieszkañcy Wysokiej przybyli nañ licznie. By³a to wiêc pierwsza impreza miêdzyszkolna.
Od dnia 3 wrze¶nia obowi±zki Kierownika przyj±³ Józef Cebulak, który pe³ni³ je 1 wrze¶nia 1939 roku i zosta³ powo³any do armii polskiej jako oficer rezerwy.
    Pierwsza wycieczka szkolna zosta³a zorganizowana w nagrodê za solidn± pracê dzieci w Fabryce Sukna w Rakszawie, a potem m³odzie¿ bawi³a siê w lesie na D±brówkach. By³o to w czerwcu 1936 roku.
    W maju 1938 roku rozpoczêto rozbudowê szko³y - zburzono istniej±ce ¶ciany a¿ do fundamentów i do 6 wrze¶nia wybudowano nowy, piêtrowy budynek, a wiêc rok szkolny 1938/1939 zacz±³ siê w nowym obiekcie. Nale¿y nadmieniæ, ¿e ¶rodki finansowe na ten cel i si³ê robocz± zapewnili mieszkañcy wsi Sonina.
    Ju¿ 10 wrze¶nia (w niedzielê rano) 1939 roku wkroczy³y do £añcuta i Soniny pierwsze patrole niemieckie. Wojska niemieckie zakwaterowa³y siê w szkole i przebywa³y w niej do po³owy pa¼dziernika. Skromne wyposa¿enie szko³y, opa³ (wcze¶niej zgromadzony) – zosta³y zabrane przez wojsko.
Po odej¶ciu wojska z Soniny mieszkañcy wyremontowali obiekt i na zebraniu Rodziców ustalili op³atê za dzieci, aby w ten sposób zabezpieczyæ ¶rodki finansowe na utrzymanie nauczycieli. Op³ata ta wynosi³a: za 2 dzieci –2z³., za 3-cie dziecko – 1z³. na miesi±c, pozosta³e dzieci by³y zwolnione z op³aty.
Termin rozpoczêcia nauki ustalono na 3 listopada 1939 roku. Niestety w³adze okupacyjne zawezwa³y na ten sam termin: profesorów, nauczycieli, ksiê¿y, posiadaczy wiêkszych maj±tków, in¿ynierów, oficerów rezerwy do £añcuta. Tam aresztowano wszystkich i zawieziono do wiêzienia w Rzeszowie, a oficerów, podoficerów rezerwy wywieziono do Niemiec, m.in. Kierownika Szko³y w Soninie Józefa Cebulaka.
    Nauka rozpoczê³a siê wiêc dopiero 24 listopada 1939 roku. Obowi±zki Kierownika pe³ni³a Józefa Chmielówna, a naucza³y oprócz niej: Maria Kosikowa i Olga Wierzbicka. W³adze niemieckie, które wyznaczy³y na Inspektora Georga Dumtera mianowa³y na Kierownika Szko³y Kazimierza Hanus.
W 1940 roku ze wzglêdu na silne mrozy – do –38 stopni 10 stycznia przerwano naukê. Wznowiono j± dopiero w kwietniu.
    Jak zapisano w Kronice, dnia 22 czerwca 1941 roku wybuch³a wojna niemiecko-rosyjska. Budynek szkolny zajê³y wojska niemieckie wskutek czego nauka odbywa³a siê w ch³opskich stodo³ach, a we wrze¶niu w gromadzkiej, czyli wiejskiej kancelarii. Uczêszcza³o wówczas do szko³y 361 uczniów, nauczycieli by³o 5-ciu, a oddzia³ów 9, gdy¿ klasy I i II mia³y po 2 oddzia³y. Nauka by³a bardzo utrudniona, poniewa¿ w³adze niemieckie wprowadzi³y zakaz nauczania historii, geografii i ¶piewania pie¶ni patriotycznych oraz u¿ywania polskich podrêczników. Zniechêcano te¿ nauczycieli ci±gle obni¿aj±c im pobory, tak ¿e warto¶æ miesiêcznej pensji nauczyciela w 1941 roku równa³a siê warto¶ci 2 kg mas³a. Niektórzy, niezbyt liczni mieszkañcy Soniny pomagali nauczycielom zawo¿±c im tylko ziemniaki, gdy¿ sami musieli Niemcom oddawaæ comiesiêczny kontyngent: mleko, jajka, a zbo¿e oddawano raz na rok. Za niewywi±zywanie siê z obowi±zkowych dostaw grozi³o ciê¿kie pobicie, surowe grzywny i wywóz do obozu pracy w Niemczech.
    Ówczesny Dyrektor odnotowa³ fakt zastrzelenia przez Niemców w 1944 roku Jana Szala znanego w okolicy dzia³acza ZMW RP „Wici” i cz³onka organizacji ”Bataliony Ch³opskie” tymi s³owami: „Na wiosnê 1944 ¿andarmi gonili Kierownika miejscowej Spó³dzielni ¶p. Jana Szala i ko³o ko¶ció³ka zastrzelili go ka¿±c pogrzebaæ jakby najwiêkszego zbrodniarza pod wierzbami nad rzek±”.
    W dniach 28-29 lipca 1944 roku odby³a siê bitwa pod £añcutem z udzia³em artylerii i czo³gów. Niemcy przegrali. Ciê¿ko ranny od³amkami granatu uczeñ klasy VII Marian Jamró¿ zmar³ w mieszkaniu Kierownika Szko³y. 30 lipca 1944 roku przyby³y do Soniny wojska rosyjskie, które zajê³y budynek szko³y na kilka miesiêcy. Dopiero dzieñ 11 listopada jako „¦wiêto Niepodleg³o¶ci” obchodzono po raz pierwszy od 5-ciu lat w szkole.
    W pierwszych dniach stycznia 1945 roku m³odzie¿ szkolna odegra³a „Jase³ka”, które urozmaicone tañcami dzieci i wystêpami orkiestry Bronis³awa Hanzla bardzo siê podoba³y, tym bardziej, ¿e by³a to pierwsza impreza od 6-ciu lat.
    Dnia 17 kwietnia 1945 roku Stanis³aw Lew odszed³ z Soniny na ¦l±sk – na swoj± przedwojenn± posadê, a jego miejsce zaj±³ Józef Urbañski. Do 16 listopada 1945 roku w szkole mie¶ci³ siê szpital, wiêc naukê musiano rozpocz±æ w budynku niewyremontowanym, zniszczonym, brudnym, zdewastowanym i mimo przeprowadzonych prac renowacyjnych warunki nadal pozosta³y z³e.
    Z powodu braku podrêczników i pomocy naukowych praca wychowawców by³a bardzo utrudniona. Mimo to odby³o siê kilka ciekawych imprez: „¦wiêto Pracy”, wycieczka na „Wystawê Ksi±¿ki” w £añcucie, „Wieczornica” dla Rodziców, przedstawienie „Kwiat paproci” i „Uroczyste zakoñczenie roku szkolnego”. `
    15 pa¼dziernika powróci³ z niewoli niemieckiej (Offlag VII A) Józef Cebulak, który 1 marca 1946 roku obj±³ ponownie obowi±zki Kierownika Szko³y. Rodzice uczniów w³±czyli siê do pracy w szkole. Higienistka z £añcuta dba³a o stan higieny osobistej m³odzie¿y. Odbywa³y siê lekcje pokazowe, konferencje, referaty i rozmowy go¶ci szko³y z uczniami i nauczycielami.
    27 stycznia 1947 roku Ko³o Rodzicielskie przyjê³o opiekê i prowadzenie Przedszkola w Soninie.
    W roku szkolnym 1947/1948 do szko³y zapisanych by³o 296 uczniów. Kuratorium Okrêgu Szkolnego Rzeszowskiego wyda³o orzeczenie utworzenia 24-osobowej klasy ósmej w Publicznej Szkole Powszechnej w Soninie i zobowi±za³o Gminê £añcut i wie¶ Soninê do ca³kowitego urz±dzenia klasy oraz pokrycia przypadaj±cych na ni± kosztów utrzymania. W tym czasie w szkole istnia³y organizacje: PCK i Spó³dzielnia Uczniowska za³o¿one w 1945 roku oraz Samorz±d Szkolny, OH i TPPR. Spó³dzielnia Uczniowska „Jutrzenka” pod opiek± Zdzis³awa Gansdorfera sprzedawa³a towary i prowadzi³a ksiêgowo¶æ spó³dzielcz±. Utworzono te¿ zespó³ samokszta³ceniowy (12 uczniów klas VIII i VII), który drog± korespondencyjn± ukoñczy³ kurs ksiêgowo¶ci i zaj±³ 1 miejsce w powiecie £añcut. Nagrod± by³ zestaw ksi±¿ek do biblioteki.
    1 grudnia 1948 roku otwarto kurs dla analfabetów. Prowadzili go Julia Hipnar i Józef Cebulak.
    W czerwcu 1948 roku zosta³ przeprowadzony radiowêze³ z £añcuta do Soniny, a 22 lipca 1949 roku przyst±piono do za³o¿enia instalacji elektrycznej . Pracê wykona³a firma „Elektron” z Przemy¶la za pieni±dze uzyskane z premii jak± Gromada Sonina otrzyma³a z tytu³u wp³acenia 100% podatku gruntowego w wyznaczonym terminie. Pieni±dze te trafi³y do szko³y po wielu perypetiach, gdy¿ mieszkañcy chcieli je przeznaczyæ na inne cele.
    20 listopada 1949 roku zosta³a zorganizowana Szkolna Kasa Oszczêdno¶ci, której opiekunem mianowano Zdzis³awa Gansdorfera. W miesi±c pó¼niej zainstalowano 3 g³o¶niki radiowêz³a.
    Dzieñ 3 stycznia 1950 roku to bardzo wa¿ny moment dla szko³y, gdy¿ tego dnia o godzinie 21.00. po raz pierwszy zapalono ¶wiat³o elektryczne, na które czekano tyle lat.
    W znacznie lepszych wiêc warunkach rozpoczê³o naukê w kolejnym roku szkolnym 1950/1951 243 uczniów i 6-ciu nauczycieli. Zosta³ wprowadzony w ¿ycie regulamin uczniowski. Szko³a organizowa³a akademie, obchodzi³a rocznice pañstwowe, czyny pierwszomajowe, zniwelowano boisko szkolne, sadzono drzewka owocowe przy drodze od szko³y do Domu Spo³ecznego. W zwi±zku z Tygodniem O¶wiaty zorganizowano wystawê ksi±¿ek z biblioteki szkolnej, pisemnych prac uczniów i zaproszono na akademiê kolegów ze Szko³y Podstawowej nr 1 w £añcucie.
    26 stycznia przeprowadzono klasyfikacjê uczniów przy wspó³udziale Komitetu Rodzicielskiego. Przodownikami nauki byli:
klasa I – Szpunar Jadwiga, Kielar Leonard, £apa Krystyna,
klasa II – Urban Zbigniew, Michno Andrzej,
klasa III – Pi±tek Stanis³aw, Sochacka El¿bieta, Pi±tek Zofia,
klasa IV – Szpunar Edward, Grad Maria, Baran El¿bieta,
klasa V – Jaroñ Marta, Szal Romualda,
klasa VI – Michno Irena, Kalinowska Aleksandra,
klasa VII – przodowników nie wytypowano.
    W grudniu 1951 roku szko³a zosta³a wyró¿niona i nagrodzona (1500z³.) za wysokie osi±gniêcia w nauce. Nagroda zosta³a wrêczona uroczy¶cie w dniu 21 grudnia w Liceum Pedagogicznym w Rzeszowie. 4 maja szko³a obchodzi³a niezwyk³± uroczysto¶æ. Urz±dzono wystawê ksi±¿ek z biblioteki, wykazuj±c przy tym Pomoc Pañstwa w uzyskaniu 1016 tomów, z których korzystaj± uczniowie.
    W roku szkolnym 1952/1953 w szkole w Soninie pracowa³y nastêpuj±ce organizacje: Organizacja Harcerska, Samorz±d Szkolny, PCK, Szkolne Ko³o „Odbudujemy Warszawê”, Szkolne Ko³o Przyja¼ni Polsko-Radzieckiej.
    Kierownictwo szko³y zorganizowa³o w maju 1953 roku wycieczkê do Krakowa, Wieliczki i Nowej Huty, w której bra³o udzia³ 26 dzieci i 3 nauczycieli.
    1 pa¼dziernika otwarto ¶wietlicê szkoln±, w której chêtnie gromadzi³y siê dzieci i czyta³y ksi±¿ki. W ramach zajêæ pozalekcyjnych powsta³a sekcja tenisa sto³owego, kó³ko techniczne, kó³ko jêzyka polskiego.
    Uczniowie, którzy wykazali siê wysokimi osi±gniêciami w nauce mieli okazjê wyjechaæ 15 listopada do Centralnego O¶rodka Harcerskiego w Cieplicach. Przebywali tam do 1 lutego 1954 roku. Wyjechali: Pi±tek Stanis³aw, Pi±tek Zofia i Sty¶ Teresa.
Z dniem 13 stycznia 1956 roku dotychczasowy Kierownik Szko³y Józef Cebulak, zostaje powo³any na stanowisko Kierownika Wydzia³u O¶wiaty w £añcucie.. Obowi±zki obejmuje jego ¿ona Helena Cebulak.
W 1958 roku Komitet Rodzicielski i Kierownictwo szko³y przygotowuje fundusze do rozbudowy szko³y. Powstaje nowa k³adka betonowa na rzece Sawie, trwa budowa go¶ciñca przez wie¶.
    W 1962 roku powraca do szko³y i ponownie obejmuje obowi±zki Kierownika Józef Cebulak. Jego staraniem na podwórzu szkolnym pojawiaj± siê ³awki, na których m³odzie¿ szkolna mo¿e odpoczywaæ w czasie przerw.
    20 listopada 1962 roku na „Dzieñ Nauczyciela” za³o¿ono w Kancelarii Szkolnej telefon. By³a to mi³a niespodzianka dla szko³y. 20 maja ogrodzono teren szkolny siatk± drucian± i utworzono tzw. Zielon± izbê dla nauki biologii.
    13 marca 1963 roku Wydzia³ O¶wiaty w £añcucie przydziela do szko³y projektor filmowy oraz aparat telewizyjny „Szmaragd”.
    3 lipca 1964 roku dosz³o wreszcie do rozbudowy szko³y dziêki dotacji pañstwa na popieranie czynów spo³ecznych. W miejsce ganku od strony pó³nocnej dobudowano 4 pomieszczenia. Nadzór nad budow± prowadzi³ w czynie spo³ecznym syn nauczyciela Jana Borcza – mgr in¿. Wac³aw Borcz, a murowali Jan Magoñ i Kazimierz Ziaja.
W 1965 roku trwaj± prace wykoñczeniowe, stawiane s± piece kaflowe, zak³adane pod³ogi. Znajduje tu miejsce biblioteka, która liczy 3864 tomów, pracownia zajêæ technicznych i 2 sale dla klas m³odszych.
    W 1966 roku mia³y miejsce dwa tragiczne wydarzenia. 29 kwietnia w Soninie by³a powód¼, jakiej nie pamiêtali najstarsi ludzie z wioski. Woda podesz³a na 20 m od budynku szko³y. Za¶ 27 lipca utonê³a w Sawie uczennica klasy II-ej Gra¿yna Gawe³. Wypadek ten wstrz±sn±³ ca³± spo³eczno¶ci± wiejsk±.
    W 1970 roku odszed³ na emeryturê Kierownik Józef Cebulak. Zosta³ odznaczony Srebrnym Krzy¿em Zas³ugi. Pañstwo Cebulakowie przenie¶li siê do w³asnego domu w £añcucie, a na ich miejsce od 1 wrze¶nia 1970 roku zostali przeniesieni ze Szko³y Podstawowej nr 1 w £añcucie Pañstwo Katarzyna i Henryk Hepnarowie. Kierownictwo szko³y obj±³ Henryk Hepnar.
Gromadzono fundusze na budowê ubikacji, a od jesieni 1971 roku wspólnym wysi³kiem Kierownictwa szko³y i Przewodnicz±cego Komitetu Rodzicielskiego Józefa Magonia i Józefa Nycza rozpoczêto wykop i wykonano stan zerowy ubikacji. Budowa przebiega³a bardzo powoli i napotka³a wiele trudno¶ci.
    W czerwcu m³odzie¿ szkolna i nauczyciele po¿egnali zmar³± nauczycielkê Mariê Baj, która pracowa³a w tej szkole od 1958 roku.
    W listopadzie 1973 roku w³adze szkolne stawiaj± warunek rozbudowy szko³y lub przeniesienia klas starszych do £añcuta. Po d³ugich oporach powstaje Komitet Rozbudowy Szko³y.            
W 1974 roku Henryk Hepnar przechodzi do pracy w Wydziale O¶wiaty i Wychowania, Turystyki i Sportu Urzêdu Powiatowego, a obowi±zki Dyrektora Urz±d Powiatowy powierza Katarzynie Hepnar. Opracowana zostaje dokumentacja rozbudowy szko³y i remontu kapitalnego istniej±cego budynku
Na zebraniu wiejskim podjêto uchwa³ê opodatkowania siê spo³eczeñstwa kwot± 1200 z³ i przepracowania 30 dniówek niefachowych przy rozbudowie. Po 4 latach rozbudowa zosta³a zakoñczona, sale wyposa¿ono w odpowiedni sprzêt i w lutym 1978 roku m³odzie¿ przesz³a do rozbudowanej czê¶ci, a w starej po roku rozpoczêto kapitalny remont, który trwa³ do stycznia 1985 roku. Pañstwo Hepnarowie w³o¿yli ogromny wysi³ek w budowê nowej szko³y, remont i modernizacjê starej czê¶ci oraz wyposa¿enie w sprzêt i pomoce dydaktyczne.
    Uczniowie osi±gali wysokie wyniki w nauce i sporcie. Powiêksza³ siê ksiêgozbiór biblioteki, a dru¿yna harcerska „Le¶ne Ludki” pod opiek± nauczycielki Czes³awy Morycz 3 razy zdoby³a tytu³ dru¿yny sztandarowej.
    Czas biegnie, przychodz± nowi nauczyciele, zmienia siê sytuacja w kraju, warunki pracy w szkole.
    W 1991 roku odchodzi na emeryturê Dyrektor Katarzyna Hepnar, a stanowisko w wyniku konkursu obejmuje Józefa Lasek.  

^ ^ ^




NAUCZYCIELE  (1886 - 2007)

Od 1886 do chwili obecnej pracowa³o w Szkole Podstawowej w Soninie 133 nauczycieli oraz 9 katechetów i ksiê¿y. Ilu jeszcze bêdzie pracowaæ ? – Jedno jest pewne, ka¿dy z nich wk³ada³ serce w swoj± pracê, która stawa³a siê jego pasj± i powinno¶ci±.
    Czytaj±c dzieje Szko³y nie przechod¼my obojêtnie obok kart z nazwiskami nauczycieli, którzy uczyli naszych pradziadków, dziadków, rodziców. Uchylmy przed nimi czo³a. Oni wychowali wiele pokoleñ.
    Zapoznajemy siê z histori± Szko³y, która by³a i jest sercem Soniny, w której od ponad stu lat s³ychaæ by³o radosne g³osy dzieci, a nauczyciele patrzyli z trosk± i mi³o¶ci± na swoich wychowanków.
    Przed nami wiele lat nauki i nowe karty historii do zapisania. Mo¿e i nasze nazwiska znajd± siê na nich. Twórzmy now± historiê z rozs±dkiem i z mi³o¶ci± dla nastêpnych pokoleñ.

Nauczyciele z lat 1886 – 1900
Józef Turek                         1886 - 1890   
Karol Stary                         1890   
W³adys³aw Józef Sanecki     1890
Wanda Kaczorowska          1896
Karolina Pelcówna               1897
Franciszka Ircik                   1898
Józef Czuka                         1898
Paulina Drabicka                  1898
El¿bieta Machowska            1899
Antonina Sarkowska            1900
Nauczyciele z lat 1922 – 1939
Franciszek Piróg             1922
Helena Szczerbicka         1922
Jan Inglot                        1924
Helena Inglotowa            1924
Józefa Chmielówna         1924
Antonina Chmielówna     1928
Olga Wierzbicka             1928
Barbara Wierzbicka        1929
Waleria Bazylówna         1929
Roman Tokarz                1929
Józef Cebulak                 1930
Józefa Bordowicz            1935
Amalia Kêdzior               1936
Maria Romanowa            1937
Teofila Paw³owska          1937
Teofil Wens                     1937
Stefania Dukasówna        1938
Maria Sonder                  1939
Kazimierz Hanus              1939
Podczas wojny w latach 1939 – 1945 pracowali:
mgr Stanis³aw Lew          1940
Ma³gorzata Szutowa        1940
El¿bieta Kotkówna          1940
Maria Jagie³³o                  1940
Zdzis³aw Gansdorfer        1941
Kazimiera Gansdorfer      1945
Stanis³aw Dubiel              1944
Jan Borcz                        1944
Maria Kosiba                  1944
Józef Urbañski                 1945
Helena Michno                1945
Nauczyciele z lat 1945 - 2007
Od 1945 roku do chwili obecnej pracê w Szkole Podstawowej w Soninie podjê³o wielu nauczycieli. Niektórzy pracowali kilka dni, inni d³ugie lata. Oto oni:
Józef Cebulak       1930 – 1970    Kierownik Szko³y 1930-39, 1945-56 i 1962-70
Helena Cebulak           ? – 1970 p.o. Kierownika Szko³y 1956-1962
Jan Borcz                                    ? – 1969
Kazimiera Gansdorfer                  1945 – 1953
Zdzis³aw Gansdorfer                    1941 – 1958
Stefan Borcz                                ? – 1950
Maria Kosiba                              ? –   ?
Stefania Szul                                ? – 1952
Anna Papciak                              1951 – 1957
Maria Krudys                              1951 – 1952
W³adys³awa Karp-Kalinowska    1952 – 1980
Helena Filip                                 1952 – 1953
Józef Trojnar                               1953 – 1954
Edward Ku¼niar                          1954 – 1955
Janina Stêpkowska                      1954 – 1954
Micha³ Gizia                                1954 – 1955
Janina Szpunar                            1955 – 1965
Cecylia M³ynek                           1955 – 1957
Joanna Lencznarowicz                 1956 – 1959
Maria Baj                                    1958 – 1973
Maria P³onka                               1958 – 1960
Henryk Baj                                  1959 – 1977
Kazimierz Pondel                         1960 – 1962 i 1964 – 1971
Edward Szmigiel                          1962 – 1963
Zofia Basak                                 1963 – 1963
Jolanta Rudecka                          1964 – 1965
Janina Pi³at                                  1965 – 1977
Czes³awa Morycz            1965 – 1990 w 1978 roku otrzym. nagrodê MOiW I st. 
Tadeusz Morycz                          1966 – 1968
Józefa Pondel                              1967 – 1971
Genowefa Wilk-Maziarz              1969 – 1979
Henryk Hepnar           1970 – 1990    Kierownik Szko³y: 1970-73 i 1977-82
Katarzyna Hepnar       1970 – 1991    Kierownik Szko³y: 1973-1977
                                                           Dyrektor Szko³y: 1982-1991
Katarzyna Grad                           1970 – 1992
Stanis³awa Golenia                       1971 – 2001
Zofia Michalska                           1973 – 1973
mgr Roman Skomra                     1973 – 1973
mgr Barbara Lewicka                  1973 – 1974
Stanis³awa Szylar                         1974 – 1974
Józefa Szpytma-Lasek                 1974 – 2002  Dyrektor Szko³y: 1991-2002
El¿bieta Panek                             1974 – 1975 i 1978 – 1990
Czes³awa Ostrowska                   1976 – 1977
Ewa Krysiñska                            1977 – 1978
mgr Jan Konopka                        1977 – 1977
mgr Aleksandra Kocie³                1978 – 1979
Zofia Mi±sik                                1978 – 1979
Helena Niemczak                        1978 – 1979
Teresa Ha³adyj                            1979 – 1980
Boles³aw Marek                          1979 – 1991
Zofia Goetz                                 1980 – 1981
Marzena Nuckowska                  1980 – 1981
Ma³gorzata Jêdrejasz                   1980 – 1981
Anna Baran                                 1980 – 1980
Antonina Panek                           1980 – 1982
Lucyna Baran-Pilch                     1981 – 1985
Teresa Drewniak                         1981 – 1984
mgr Alicja Golec-Hepnar             1981 – pracuje
Barbara Gwó¼d¼                          1982 – 1987
mgr Ewa Do³êga-Zaj±c                1982 – pracuje
mgr in¿. Anna Szupernak              1982 – 2001
Jadwiga Michnar                          1983 – 1985
mgr Janina D³ugosz                       1983 – 2000
mgr Maria Malicka                       1983 – pracuje
Teresa Kluz                                  1983 – 1985
Dariusz Wi¶niowski                      1984 – 1985
El¿bieta Kura¶                              1984 – 1985
Waldemar Milewski                      1984 – 1985
Barbara Kwiatek                          1984 – pracuje
mgr Wac³aw Kotwica                   1984 – pracuje
mgr Ewa Plesnar                           1985 – 1992
mgr Barbara Pusz-O¿óg                1985 – pracuje
mgr in¿. Ewa Mazurkiewicz           1985 – pracuje
mgr Ewa Kotwica                         1985 – od 2002 roku Dyrektor Szko³y
mgr Ma³gorzata Pieróg                  1984 – 1992
mgr Joanna Kalinowska-Grzeliñska    1986 – pracuje
mgr Bo¿ena Magoñ                       1986 – pracuje
mgr Jan Magoñ                             1986 – 1990
mgr Mariusz Rzemieñ                    1987 – 1988
mgr Witold Ku¼niar                       1987 – pracuje
Ma³gorzata Dubiel                         1988 – 1989
Katarzyna Nycz                             1988 – 1992
Aleksander Panek                          1990 – pracuje
mgr in¿. Anna Ziaja                        1990 – pracuje
mgr Wojciech Michna                    1990 – 2001
mgr Barbara Kucha                        1990 – 2001
mgr Alina Skrzypczak                     1990 – 1992
mgr Lidia Wawrzaszek                   1990 – pracuje
mgr Tomasz Kotwica                     1991 – 1992
mgr Lucyna Surmacz                      1991 – pracuje
mgr Jaros³aw Grzeliñski                  1992 – 1993 i 1994 – 1996
mgr Alina D±bek                            1994 – 1996
mgr Alicja Domka                          1994 – 1995
mgr Ma³gorzata Had³aw                 1996 – pracuje
Anastazja Gêbarowska                   1999 – 2001
Magdalena Szpunar                        2000 – 2001
mgr Magdalena Krysiñska-Panek    2000 – pracuje
mgr Piotr Bester                              2001 – 2006
mgr £ukasz Bielecki                        2005 – 2006
mgr Renata Chudzik                        2004 – pracuje
mgr Magdalena Kalenicka-Dydra    2004 – pracuje
mgr Magdalena Mo¿d¿eñ                2004 – pracuje
mgr Agnieszka Wacnik                   2006 – pracuje
mgr Gabriela Korpal                       2006 – pracuje
mgr Maciej Sawicki                        2006 – pracuje
Ksiê¿a i katecheci:
s. Katarzyna Suchomska               1990 – 1992
ks. Jan Jakubowski                       1990 – pracuje
ks. mgr Wies³aw Skrabut              1992 – 1994
ks. mgr Mieczys³aw Sobi³³o           1994 – 1996
ks. mgr Adam Szozda                   1996 – 1998
mgr Wioletta Paczocha                 1998 – 1999
ks. mgr Marek Grzebieñ               1998 – 2000
ks. mgr Grzegorz Przewrocki        2000 – 2003
ks. mgr Józef Gondek                   2003 – 2006
ks. mgr Jacek £uc                         2006 – pracuje

Na podstawie opracowania mgr Joanny Grzeliñskiej i mgr Bo¿eny Magoñ do publikacji w Internecie przygotowali: Aleksander Panek i mgr Wac³aw Kotwica. 
Drobne poprawki i edycja tekstu - Maciej Sawicki

^ ^ ^