Projekt współfinansowany przez  Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego


„SZKOLNA PRACOWNIA KREATYWNOŚCI”
-  Gminny Projekt realizowany w Zespole Szkół w Soninie

Dzięki realizacji projektu dofinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, 124 uczniów z Zespołu Szkół w Soninie uczestniczy w zajęciach pozalekcyjnych i pozaszkolnych zdobywając wiedzę i umiejętności z różnych dziedzin życia. Wszyscy Uczestnicy  warsztatów z dziewięciu różnorodnych kręgów zainteresowań otrzymali na własność bezpłatne zestawy materiałów edukacyjnych niezbędnych do realizacji zajęć. Są to, m.in.: podręczniki, słowniki, albumy, notatniki, długopisy i pióra, farby, palety malarskie, bloki rysunkowe, tablety graficzne, teczki i wiele innych. Nauczyciele prowadzący zajęcia również otrzymali bezpłatne pakiety edukacyjne w postaci książek, podręczników, map, albumów, itp. Na potrzeby realizacyjne zakupiono urządzenie wielofunkcyjne, aparat fotograficzny, kamerę, mikroskop i inne niezbędne pomoce dydaktyczne.

Od października 2008 do chwili obecnej w „Pracowni” miało miejsce wiele interesujących wydarzeń. I tak np.: Kręgi działające w Klubie Miłośników Regionu i Języka Ojczystego zorganizowały pięć cyklicznych spotkań z profesjonalistami, twórcami, ciekawymi ludźmi. Wśród znamienitych osób, które opowiadały o swoich życiowych pasjach, znaleźli się: Maria Fleszar – znana w środowisku animatorka kultury, Roman Skomra – reżyser i założyciel Zespołu Ludowego Sonina, Regina Schönborn – niewidoma poetka, Dorota Ziajor – muzyk, Ewa Pawlik i Helena Krzywonos – artystki z łańcuckiej „Dekoratorni na Piętrze”, Zbigniew Trześniowski – dokumentalista, autor licznych opracowań o Łańcucie i okolicach, Mieczysław Janowski – Poseł Parlamentu Europejskiego, Zbigniew Łoza - Wójt Gminy Łańcut, Jan Cwynar – Prezes Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Soninianie”. Wspaniałe spotkanie z ludźmi nauki zorganizował Klub Miłośników Nauk Matematyczno-Przyrodniczych. Uczestnicy Kręgów działających w tym Klubie spotkali się z Aliną Owsiak-Teleon – biologiem, pracownikiem naukowym Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz z Janem Magoniem – fizykiem, nauczycielem I Liceum Ogólnokształcącego im. H. Sienkiewicza w Łańcucie. Każde takie spotkanie uświetniał poczęstunek dla Uczestników i gości: ciasta, napoje, owoce i słodycze, a także wspólny obiad sprzyjały rozmowom, czy prowadzonym wywiadom.

W ramach prowadzonych zajęć warsztatowych Krąg Literacko-Dziennikarski wydaje Gazetkę Szkolną „Kreatywni”. Każdy z kolejnych numerów gazetki cieszy się dużym uznaniem wśród odbiorców, a jej czytelnikami są nie tylko uczestnicy Projektu, rodzice czy nauczyciele Zespołu Szkół, ale też pracownicy Urzędu Gminy w Łańcucie wraz z Panem Wójtem Zbigniewem Łozą.

Wśród prowadzonych zajęć projektowych dużym powodzeniem cieszą się pozaszkolne zajęcia plenerowe i wycieczki. I tak: Uczestnicy Kręgu Literacko-Dziennikarskiego poznali pracę dziennikarza telewizyjnego i specyfikę pracy w Rzeszowskim Oddziale Telewizji Polskiej. Młodzi Historycy i Miłośnicy Regionu zwiedzili m.in. Muzeum Etnograficzne w Rzeszowie, trasę podziemną oraz Skansen w Sanoku, a plastycy i fotograficy z Kręgu Fotograficzno-Plastyczno-Filmowego uwiecznili piękną sanocką Ziemię i wspaniałe sakralne obiekty na rysunkach i zdjęciach, urządzając poplenerową wystawę swoich prac. Uczestniczyli również w wystawie fotografii Edwarda Sońskiego – znanego łańcuckiego fotografika i fotoreportera. Młodzi przyrodnicy z Kręgu Ekologiczno-Przyrodniczego uczestniczyli w ciekawych zajęciach w Oczyszczalni Ścieków w Woli Dalszej, a wiele swoich interesujących zajęć przeprowadzili na łonie natury. W Klubie Miłośników Języków Obcych i Przyszłych Poliglotów uczestnicy Kręgów przyswajają nie tylko języki obce, takie jak: angielski, niemiecki i hiszpański, ale też zgłębiają wiedzę o obcych państwach i narodach oraz ich kulturze. Krąg Młodych Informatyków i Pasjonatów Technik Komputerowych pozwala swoim uczestnikom na zdobywanie wiedzy i umiejętności z zakresu informatyki i jej praktycznego zastosowania w różnych dziedzinach życia, czy też posługiwania się tabletem graficznym podczas zajęć z zakresu grafiki komputerowej. Natomiast uczestnicy Kręgu Matematyczno-Fizycznego zgłębiają tajniki królowej nauk i uczą się dostrzegania zjawisk fizycznych w otaczającym świecie. W Szkolnej Pracowni Kreatywności każdy znajdzie coś dla siebie, by móc rozwijać swój talent, pogłębiać wiedzę, poszerzać zainteresowania. Podczas comiesięcznych spotkań Integracyjnego Klubu Dyskusyjnego, uczestnicy wszystkich Kręgów wraz z nauczycielami prowadzącymi warsztaty mogą spotkać się i porozmawiać o pracy, osiągnięciach, planach i zamierzeniach. Nad całością realizowanych zadań czuwa, z ramienia Gminy Łańcut - Koordynator Projektu Pani mgr inż. Agnieszka Szpytma oraz w Zespole Szkół w Soninie - asystent koordynatora mgr Małgorzata Hadław.

 
 Panie z „Dekoratorni”: Ewa Pawlik i Helena Krzywonos


Wigilijne spotkanie z Reginą Schönborn i Dorotą Ziajor


Świąteczny poczęstunek dla Uczestników spotkania


Spotkanie z Panem Zbigniewem Trześniowskim


Od lewej: Mieczysław Janowski, Zbigniew Łoza, Roman Skomra, Jan Cwynar


Wspólny obiad


Jan Magoń


Spotkanie z Panią Aliną Owsiak-Teleon


Uczestnicy Klubu Miłośników Regionu i Języka Ojczystego


Jedno ze spotkań Integracyjnego Klubu Dyskusyjnego